نام هشتی ها، به علت ارادت خاص ما، به امام خوبی ها، حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) ، برای این وب سایت انتخاب شده است.

استراتژی پورتر

استراتژی پورتر

پربازدیدترین این هفته:

دیگران در حال خواندن این صفحات هستند:

اشتراک گذاری این مطلب:

فهرست مطالب:

در مقاله زیر از سایت هشتی ها می خواهیم درباره استراتژی پورتر توضیح دهیم.

استراتژی پورتر به چارچوب هایی برای تجزیه و تحلیل مزیت رقابتی یک شرکت، از جمله نیروهای پنج گانه پورتر و استراتژی های رقابتی عمومی اشاره دارد.

درک و بکارگیری مدل پنج نیروی پورتر برای تصمیمات استراتژیک تجاری

در محیط رقابتی کسب و کار امروز، درک پویایی رقابت های صنعتی برای شکل دادن به تصمیمات استراتژیک که منجر به مزیت های رقابتی پایدار می شود، حیاتی است. مدل پنج نیروی پورتر، که توسط استاد دانشکده بازرگانی هاروارد، مایکل ای. پورتر، توسعه یافته است، به عنوان یک ابزار ضروری برای تجزیه و تحلیل نیروهای رقابتی که بر جذابیت و سودآوری صنعت حاکم هستند، عمل می کند.

راهنمای جامع مربوطه از سایت هشتی ها به تفاوت‌های ظریف هر نیرو می‌پردازد و بینش‌های مورد نیاز برای حرکت در مناظر پیچیده بازار و تقویت موفقیت پایدار را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد.

لطفا از پست مزیت رقابتی پایدار دیدن کنید.

مایکل پورتر کیست؟

<yoastmark class=

مایکل پورتر (متولد ۱۹۴۷) استاد برجسته آمریکایی در حوزه مدیریت و استاد کرسی Bishop William J. Iacocca در دانشکده بازرگانی هاروارد است. او به خاطر نظریه‌هایش در زمینه استراتژی (اعم از برنامه‌ریزی استراتژیک و مدیریت استراتژیک)، اقتصاد، رقابت‌پذیری، مزیت رقابتی و استراتژی رقابتی مشهور است.

پورتر به عنوان یکی از متفکران برجسته در زمینه مدیریت شناخته می‌شود و کارهای او تأثیر عمیقی بر دنیای تجارت و سیاست داشته است.

مدل پنج نیروی پورتر

<yoastmark class=

مدل پنج نیرو چهارچوبی برای تجزیه و تحلیل شدت رقابت و بنابراین جذابیت صنعتی فراهم می کند. جذابیت در زمینه فوق به سودآوری کلی صنعت اشاره دارد. صنعت«غیرجذاب» صنعتی است که ترکیب نیروهای کاری باعث کاهش سود کلی می شود.

برخلاف صنایع غیرجذاب، یک صنعت بسیار جذاب مجموعه ایی است که در آن پنج نیرو نسبتاً نرمال و اصولی در جهت احقاق اهداف باشند و پتانسیل سود بالایی را نیز نشان دهند. در زیر اکتشافات دقیق هر نیرو و نحوه مشارکت آن ها در شکل دادن به بینش های استراتژیک تجاری آورده شده است.

 1. تهدید تازه واردها

تهدید تازه واردها تأثیر قابل توجهی بر پویایی بازار و سودآوری دارد. موردی که به موانع ورودی موجود در صنعت بستگی دارد که می تواند اشکال مختلفی داشته باشد:

 • نیازهای سرمایه: نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان برای شروع عملیات های مختلف می‌تواند باعث بازدارندگی در ورودی‌های جدید شود.
 • اقتصاد مقیاسی: صنایعی که در آن مجموعه های موجود به دلیل مقیاسشان به مزیت‌های هزینه ایی نیز دست می‌یابند، موانع زیادی برای شرکت‌های جدید ایجاد می‌کنند.
 • تمایز محصول: کسب‌وکارهای تثبیت شده با هویت برند قوی و وفاداری مشتری، نیازمند سرمایه‌گذاری هنگفت در بازاریابی و استراتژی‌های جذب مشتری هستند.
 • دسترسی به کانال های توزیع: سهولتی که اگر تازه واردان بتوانند محصولات خود را توزیع کنند بر موفقیت آن ها نیز تأثیر خواهد گذاشت.
 • سیاست‌های نظارتی: صنایعی که به شدت تحت نظارت هستند ممکن است افراد تازه وارد را ملزم به دریافت مجوز و رعایت مقررات سختگیرانه کنند، که می‌تواند پرهزینه و زمان‌بر باشد.

با درک موانع مطرح شده، شرکت ها می توانند استراتژی بهتری برای تقویت موقعیت خود یا در معرض سوء استفاده از آسیب پذیری های موجود توسط مجموعه های ریشه دار قرارگیرند، اتخاذ کنند.

 1. قدرت چانه زنی تامین کنندگان

قدرت چانه زنی تامین کنندگان می تواند بر ساختار هزینه و سودآوری صنایع تاثیر بگذارد. نیرویی که تحت شرایط خاصی آشکارتر می شود:

 • تمرکز تامین کننده: تعداد کمی از تامین کنندگان و بسیاری از خریداران می توانند به آن ها در جهت دیکته کردن شرایط موجود قدرت دهند.
 • منحصر به فرد بودن خدمات یا محصول: هر چه محصول یا خدمات منحصربه‌فردتر باشد، احتمال اینکه صنعت مربوطه بتواند به راحتی تامین‌کنندگان را تغییر دهد، کمتر می‌شود.
 • هزینه تعویض تامین کنندگان: صنایعی که قادر به تعویض تامین کنندگان خود می باشند و فرآیند مذکور می تواند شامل هزینه های قابل توجهی شود که باعث گردد با قدرت چانه زنی بالاتری از سوی تامین کنندگان خود مواجه شوند.
 • پتانسیل یکپارچه سازی تامین کننده: تهدید ورود تامین کنندگان به صنعت خریدار می تواند قدرت آن ها را افزایش دهد.

شرکت‌ها باید استراتژی‌هایی را برای مدیریت قدرت تامین‌کننده خود توسعه دهند که منجر به مذاکره در مورد شرایط بهتر، جستجوی تامین‌کنندگان جایگزین، یا یکپارچه‌سازی عمودی برای کاهش وابستگی خواهد شد.

 1. قدرت چانه زنی خریداران

قدرت چانه زنی خریداران تعیین می کند که مصرف کنندگان چقدر می توانند بر حاشیه ها و حجم های مربوط به صنعت مد نظر فشار وارد کنند:

 • تمرکز خریدار در مقابل تمرکز شرکت: صنایعی که تعداد کمی از خریداران بیشتر خروجی ها را اختیار می کنند، قدرت خرید بالایی دارند.
 • حجم خریدار: اهمیت خرید یک خریدار برای شرکت ها می تواند باعث قدرت وی و همینطور تبدیل شدن به اهرمی مهم باشد.
 • تمایز محصول: محصولات کمتر متمایز قدرت خریدار را افزایش می دهند زیرا جابجایی بین گزینه ها ساده تر می شود.
 • حساسیت قیمت: هرچه خریداران حساس به قیمت بیشتر باشند، توانایی آن ها برای تقاضای قیمت های پایین تر قوی تر است.

شرکت ها می توانند با متمایز کردن محصولات خود، افزایش خدمات مشتری یا اجرای برنامه های وفاداری، قدرت خریدار را کاهش دهند.

 1. تهدید محصولات یا خدمات جایگزین

تهدید محصولات یا خدمات جایگزین نشان دهنده احتمال یافتن روشی متفاوت از سوی مشتریان برای انجام کاری است که یک کسب و کار انجام می دهد. تهدید تحت چندین شرایط افزایش می یابد:

 • نسبت عملکرد به قیمت جایگزین‌ها: اگر جایگزین‌ها ارزش بیشتری را برای قیمت مشابه یا پایین‌تر ارائه دهند، خطر زیادی را ایجاد می‌کنند.
 • تمایل خریدار به جایگزین: صنایعی که در آن مشتریان تمایل بیشتری به جایگزینی دارند، فشار رقابتی بالاتری خواهند داشت.
 • قیمت و عملکرد نسبی: جایگزین هایی که از نظر عملکرد یا هزینه نسبت به محصول صنعتی فراتر می روند، معمولاً سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص می دهند.

برای مقابله با تهدیدات ذکر شده، شرکت ها باید بر نوآوری مستمر، بهبود کیفیت محصول و استراتژی های تعامل با مشتری تمرکز کنند.

 1. رقابت بین رقبای موجود

در نهایت، رقابت بین رقبای موجود تحت تأثیر عوامل زیر است:

 • رشد صنعت: رشد آهسته منجر به رقابت شدید شرکت ها برای کسب سهم بازار می شود.
 • تعداد و قابلیت رقبا: تعداد زیاد رقبا، به همان اندازه که متعادل کننده است، باعث افزایش رقابت خواهد شد.
 • موانع خروج: موانع خروجی زیاد در شرکت ها، باعث اتصال آنها به صنعت مربوطه می شود و شدت رقابت را افزایش می دهد.
 • استراتژی های متنوع: رویکردها و اهداف متفاوت در بین رقبا می تواند رقابت را شعله ور کند.

مدیریت مؤثر نیروی فوق شامل موقعیت‌یابی استراتژیک، شیوه های قیمت‌گذاری رقابتی و حفظ تمرکز واضح بر تمایز از رقبا خواهد بود.

همکاری با هشتی ها، باعث می شود که کسب‌وکارها بتوانند به شفافیت در استراتژی های خود برسند و فرصت‌های رشد را شناسایی نمایند و با اطمینان از چالش‌ها عبور کنند. با تخصص خود، سازمان‌ها می‌توانند استراتژی‌های قوی و همسو با چهارچوب های پورتر را توسعه دهند و موفقیت پایداری در بازار پویای امروز به ارمغان بیاورند.

پیشنهاد می کنیم مقاله بوم کسب و کار گردشگری را مطالعه کنید.

کاربردهای استراتژیک نیروهای پنج گانه پورتر

کاربردهای استراتژیک نیروهای پنج گانه پورتر
کاربردهای استراتژیک نیروهای پنج گانه پورتر
 • موقعیت یابی استراتژیک و ورود به بازار

یکی از حیاتی ترین کاربردهای نیروهای پنج گانه پورتر در هدایت موقعیت استراتژیک و تصمیمات ورود به بازار می باشد. با درک فشارهای اساسی در یک صنعت، کسب‌وکارها می‌توانند سودآورترین بخش‌هایی را که نیروهای رقابتی از نظر عملکرد ضعیف‌ترین هستند، شناسایی کنند. به عنوان مثال، بازاری با موانع ورودی بالا و قدرت خرید پایین ممکن است پناهگاه امنی برای شرکت‌های تازه واردی باشد که قادر به غلبه بر هزینه‌های ورودی اولیه هستند. برعکس، بازاری که با رقابت شدید و قدرت خریدار قوی مشخص می‌شود، ممکن است نیاز به ارائه محصول متمایز یا استراتژی رهبری هزینه برای تضمین جایگاه خود داشته باشند.

 • نوآوری و توسعه محصول

نوآوری یک پاسخ استراتژیک به تهدید جایگزین ها و رقابت شدید در بازار است. شرکت ها با تغییر مداوم محصولات و خدمات می توانند در برابر تهدیدات جایگزینی حائلی ایجاد نموده و موقعیت رقابتی خود را ارتقا دهند. توسعه محصول نه تنها باید بر بهبود کیفیت محصول تمرکز کند، بلکه باید بر ترکیب ویژگی‌های منحصربه‌فردی که نیازهای در حال تکامل مشتریان را برآورده می‌کند، تمرکز نماید. رویکردی که به کاهش خطر جایگزین‌ها و تشدید موانع برای تازه‌واردها کمک می‌کند.

 • مدیریت ارتباطی با تامین کننده و خریدار

مدیریت روابط تامین کننده و خریدار در دستکاری قدرت چانه زنی در هر دو انتهای زنجیره تامین بسیار مهم است. ایجاد مشارکت های بلندمدت با تامین کنندگان می تواند شرایط مطلوبی را تضمین نماید و شرکت را از نوسانات قیمت ایمن سازی کند. به طور مشابه، ایجاد روابط قوی با خریداران کلیدی می تواند تمایل آن ها را برای تغییر و تمایل به رقبا را کاهش دهد، در نتیجه وفاداری مشتری را افزایش داده و جریان درآمدی را تثبیت می کند.

 • استراتژی های متنوع سازی

تنوع بخشی یکی دیگر از رویکردهای استراتژیک می باشد که تحت تأثیر نیروهای پنج گانه پورتر قرار گرفته است. با ورود به بازارهای جدید یا توسعه محصولات رقابتی، شرکت ها می توانند ریسک را گسترش دهند و وابستگی خود را به هر بازار واحد یا خط تولیدی کم کنند.

استراتژی مطرح شده به ویژه در کاهش ریسک های مرتبط با رقابت های بالا و تهدیدات جایگزینی در صنعت اصلی موثر خواهد بود. در حالیکه، اگر تنوع سازی با احتیاط انجام شود و از همسویی با شایستگی های اصلی شرکت و اهداف استراتژیک کلی اطمینان حاصل شود، خطرات کمتری مجموعه ها را درگیر خواهد نمود.

 • مدیریت هزینه و کارایی عملیاتی

مدیریت کارآمدی هزینه در صنایعی که قدرت خریداران و رقابت های موجود بالاست، امری ضروری خواهد بود. با بهینه‌سازی عملیاتی و کاهش هزینه‌ها، شرکت‌ها می‌توانند قیمت‌های رقابتی را حفظ کنند و در عین حال از حاشیه‌ها نیز به دور باشند. سرمایه‌گذاری در فناوری، پذیرش فرآیندهای تولید ناب و بهینه‌سازی زنجیره تامین، اقدامات مهمی هستند که به کارایی هزینه و مزیت رقابتی طولانی‌مدت کمک می‌کنند.

روندها و تنظیمات آینده در استراتژی

همانطور که پویایی بازار تغییر می کند، استراتژی های مبتنی بر پنج نیروی پورتر نیز باید تغییر کند. دگرگونی دیجیتالی، جهانی شدن و تغییرات در رفتار مصرف کننده و ذائقه اش به طور مداوم چشم اندازهای صنعت را تغییر می دهد و بر هر پنج نیرو تأثیر می گذارد.

 • تاثیر تحولات دیجیتالی

تحول دیجیتالی با کاهش نیاز به دارایی‌های فیزیکی و اجازه دادن به شرکت‌های جدید برای گسترش سریع با پلتفرم‌های آنلاین، موانع ورود در بسیاری از صنایع را کاهش داده است. شرکت‌ها باید استراتژی‌های دیجیتالی خود مانند تجارت الکترونیک، برنامه‌های کاربردی تلفن همراه و تعامل با رسانه‌های اجتماعی را نیز به عنوان اجزای اساسی برنامه‌ریزی استراتژیکی خود در جهت مبارزه با افزایش رقابت و تغییرات در ترجیحات مصرف‌کننده اشان در نظر بگیرند.

 • جهانی شدن و گسترش بازار

جهانی شدن بازارهای بالقوه بسیاری از محصولات و خدمات را گسترش داده، اما همچنان رقابت ها فزاینده و جایگزین های جدیدی را نیز به همراه داشته است. شرکت هایی که به دنبال گسترش در سطح جهانی هستند، باید پنج نیرو را در هر بازار جغرافیایی تجزیه و تحلیل نمایند تا استراتژی هایی را طراحی کنند که از مزیت های رقابتی محلی و در عین حال کاهش خطرات مرتبط با شرکت های جدید و جایگزین ها به دور باشند.

 • انطباق با تغییر ترجیحات مصرف کننده

تغییر ترجیحات مصرف کننده می تواند به سرعت چشم انداز رقابتی را تغییر داده، امری که به ویژه در مورد تهدیدات جایگزینی مشهود است. شرکت ها باید با تغییرات در رفتار مصرف کننده، مانند افزایش تقاضا برای پایداری و امثال آن هماهنگ باشند و پیشنهادات خود را بر این اساس برای حفظ ارتباط و رقابت تطبیق دهند.

از طریق مشاوره و همکاری نزدیک با هشتی ها، سازمان ها می توانند از دانش و تخصص فراوانی در به کارگیری موثر استراتژی پورتر بهره مند شوند. مشاوران هشتی ها راهنمایی های شخصی متناسب با شرایط و اهداف منحصر به فرد هر واحد تجاری ارائه می دهند و از یک رویکرد استراتژیک که رقابت و سودآوری را به حداکثر برساند، اطمینان خاطر می دهند.

کاری که خواه در ارزیابی پویایی صنعت باشد و خواه تجزیه و تحلیل نیروهای رقابتی و یا حتی ابداع استراتژی های تمایز، هشتی ها پشتیبانی ارزشمندی را در هر مرحله از فرآیند برنامه ریزی استراتژیکی خود ارائه می دهند. با استفاده از بینش و توصیه های هشتی ها، کسب و کارها می توانند مزیت رقابتی به دست آورند و در بازارهای مربوطه به موفقیت بلندمدت دست یابند.

توصیه می کنیم از صفحه آزمون کلیفتون دیدن کنید.

افزایش مزیت رقابتی از طریق مشتری مداری

افزایش مزیت رقابتی از طریق مشتری مداری
افزایش مزیت رقابتی از طریق مشتری مداری
 • ایجاد رویکرد مشتری محور

در عصری که قدرت چانه زنی خریداران در حال افزایش است، اتخاذ رویکرد مشتری محوری می تواند مزیت رقابتی شرکت ها را به طور قابل توجهی تقویت کند. استراتژی که مستلزم درک و پاسخگویی موثرتر به نیازهای مشتری نسبت به رقبا خواهد بود.

شرکت‌ها می‌توانند از تجزیه و تحلیل داده‌ها برای به دست آوردن بینش عمیق‌تر در مورد ترجیحات و رفتارهای مشتری استفاده نمایند و امکان بازاریابی هدفمندتر و استراتژی‌های توسعه محصول را فراهم کنند. تمرکزی که بر اصل رضایت بیشتر مشتری، افزایش وفاداری و کاهش احتمال تغییر ذائقه به رقبا را تضمین می کند که به طور موثر تأثیر کلی فرآیند رقابتی را کاهش می دهد.

 • ائتلاف ها و مشارکت های استراتژیک

اتحادها و مشارکت های استراتژیک می توانند چشم انداز رقابتی را با تجمیع منابع، به اشتراک گذاری دانش و دستیابی به بازارهای جدید تغییر دهند. همکاری‌های که می‌تواند به‌طور مؤثری تهدید شرکت‌های جدید و قدرت چانه‌زنی تأمین‌کنندگان را با ایجاد صرفه‌جویی در مقیاس و دامنه که به راحتی توسط رقبای جدید قابل تکرار نیست، کاهش دهد.

به علاوه، اتحادها می‌توانند با گسترش وسعت و عمق پیشنهادات، حائلی در برابر تهدیدات جایگزینی فراهم کنند و یافتن راه‌حل‌های تغییرات که با ارزش پیشنهادی اتحاد مطابقت دارند، برای مشتریان خود چالش برانگیزتر نمایند.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

مدل 5 نیروی پورتر یک چهارچوب قوی برای ارزیابی رقابت پذیری و سودآوری صنعت های موجود ارائه می دهد. با تجزیه و تحلیل عواملی مانند تهدید تازه واردان، قدرت چانه زنی تامین کنندگان و خریداران، تهدیدات جایگزینی و شدت رقابت موجود، کسب و کارها می توانند بینش ارزشمندی در مورد تصمیم گیری استراتژیک به دست آورند.

شناخت نیروهای مطرح شده شرکت ها را قادر می سازد فرصت های رشد را شناسایی کنند، ریسک ها را کاهش دهند و استراتژی های موثری برای تقویت موقعیت رقابتی خود در صنعت مربوطه تدوین نمایند. با مدل پورتر به عنوان یک راهنما، سازمان ها می توانند پویایی بازار را به طور موثرتری هدایت کنند و موفقیت پایدار را در چشم انداز رقابتی امروز به ارمغان بیاورند.

برای راهنمایی جامع در مورد اجرای مؤثر استراتژی های پورتر، بهتر است با مشاوران متخصص در هشتی ها در ارتباط باشید. بینش‌های متناسب و توصیه‌های شخصی هشتی ها نیازهای فردی را برآورده می‌کند و درک کاملی از پویایی صنعت و نیروهای رقابتی را برای شما تضمین می نماید.

سوالات متداول

 1. مدل پنج نیروی پورتر چیست؟

مدل پنج نیروی پورتر چهارچوبی برای تجزیه و تحلیل محیط رقابتی یک صنعت است، که توسط مایکل ای. پورتر، استاد دانشکده بازرگانی هاروارد، برای کمک به شرکت‌ها در ارزیابی ماهیت رقابت‌پذیری خود در صنعت مورد نظرو توسعه استراتژی‌های شرکتی بر این اساس، ایجاد گردید. مدلی که بر پنج نیروی خاص تمرکز دارد که شدت رقابت و بنابراین جذابیت و سودآوری یک صنعت را تعیین می‌کنند.

 • رقابت در صنعت: نیرویی که به تعداد و توانایی رقبا در بازار نگاه می کند. رقابت زیاد بین شرکت‌های موجود می‌تواند سود را کاهش دهد زیرا کسب‌وکارها برای سهم بازار از طریق کاهش قیمت، بهبود خدمات مشتری و نوآوری‌های محصول رقابت می‌کنند.
 • تهدید تازه واردان: تازه واردان به یک صنعت می توانند باعث تهدید در سهم بازار شرکت های موجود شوند. اگر موانع ورود کم باشد، شرکت های جدید به راحتی می توانند وارد بازار شده و رقابت را تشدید نمایند.
 • قدرت چانه‌زنی تامین‌کنندگان: تامین‌کنندگان قدرتمند می‌توانند هزینه‌های ورودی را افزایش دهند، اگر جایگزین‌های کمی در دسترس باشند یا اگر منابع حیاتی را کنترل کنند، در نتیجه سودآوری را برای شرکت‌های داخل صنعت مربوطه کاهش می‌دهند.
 • قدرت چانه زنی خریداران: زمانی که خریداران قدرت چانه زنی قوی داشته باشند، می توانند شرکت ها را تحت فشار قرار دهند تا محصولات و خدمات با کیفیت بالاتر را با قیمت های پایین تر ارائه دهند که بر سودآوری صنعت مورد نظر تأثیر می گذارد.
 • تهدید جایگزین ها: وجود محصولات جایگزین می تواند با قرار دادن سقف خرید بر قیمت هایی که شرکت ها می توانند اعمال کنند، بازدهی بالقوه در یک صنعت را محدود نمایند.
 1. چگونه می توان مدل 5 نیروی پورتر را در برنامه ریزی استراتژیکی به کار برد؟

بکارگیری مدل 5 نیروی پورتر در برنامه ریزی استراتژیکی شامل تجزیه و تحلیل دقیق هر نیرو برای تعیین بهترین استراتژی ها در جهت دستیابی به مزیت رقابتی است. کسب و کارها می توانند از بینش های به دست آمده برای تقویت موقعیت خود در بازار یا ورود موثرتر به بازارهای جدید استفاده کنند. در مطالب زیر نحوه تأثیرگذاری هر نیرو بر برنامه ریزی استراتژیکی آمده است:

 • ارزیابی رقابت در میان رقبای موجود: شرکت ها می توانند عوامل کلیدی را که منجر به رقابت شدید می شود شناسایی کرده و استراتژی هایی را برای متمایز ساختن خود از طریق نوآوری، کیفیت خدمات به مشتریان توسعه دهند.
 • ارزیابی تهدید تازه واردان: با دانستن اینکه چگونه رقبای جدید بر بازار تأثیر می‌گذارند، شرکت‌ها می‌توانند استراتژی‌هایی مانند افزایش وفاداری مشتری، زیاد شدن پیشنهادات ویژه خود، یا استفاده از صرفه‌جویی در مقیاس برای ایجاد موانع بالاتر برای ورود، ایجاد کنند.
 • تجزیه و تحلیل قدرت چانه زنی تامین کنندگان: امری که می تواند منجر به استراتژی هایی برای کاهش وابستگی به تامین کنندگان قدرتمند شود، مانند تنوع بخشیدن به زنجیره تامین یا در نظر گرفتن یکپارچگی رو به عقب در جهت فرآیند مذکور می باشد.
 • بررسی قدرت چانه زنی خریداران: شرکت ها ممکن است به دنبال راه هایی برای افزایش هزینه های سوئیچینگ برای مشتریان یا متمایز کردن محصولات خود برای کاهش قدرت خرید باشند.
 • در نظر گرفتن تهدیدات جایگزینی: استراتژی‌ها ممکن است شامل افزایش نوآوری محصول برای جلوتر ماندن از جایگزین‌های بالقوه یا بهبود برنامه‌های تعاملی و وفاداری مشتری باشد.
 1. محدودیت های مدل 5 نیروی پورتر چیست؟

در حالی که مدل 5 نیروی پورتر یک ابزار قدرتمند برای درک ساختار صنعت و استراتژی رقابتی است، اما دارای محدودیت‌هایی نیز می باشد. محدودیت‌هایی که می‌توانند بر اثربخشی آن در زمینه‌های خاص یا محیط‌های صنعتی پویاتر تأثیر بگذارند:

 • تجزیه و تحلیل استاتیک: مدلی که یک عکس فوری بر اساس محیط رقابتی فعلی ارائه می دهد، که ممکن است به طور دقیق تغییرات آینده یا تأثیر فناوری ها و نوآوری های جدید را پیش بینی نکند.
 • تمرکز در صنعت: در درجه اول بر تجزیه و تحلیل در سطح صنعت تمرکز می کند تا شرکت های منفرد، که می تواند فرصت ها یا تهدیدهای استراتژیک خاصی را که ممکن است یک شرکت متفاوت با آن مواجه شود پنهان کند.
 • عوامل خارجی: مدلی که برای عوامل خارجی مانند تغییرات اقتصادی، متفاوت شدن رویکردهای جهانی، یا اثرات نظارتی که می تواند به طور قابل توجهی بر پویایی صنعت تأثیر بگذارد، حساب باز نمی کند.
اینجا می تونی سوالاتت رو بپرسی یا نظرت رو با ما در میون بگذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *